Artykuły

Refleksje uczestniczek spotkania stomatologicznego w Nieborowie, czyli… Będąc młodą lekarką

Na przełomie września i października br. w Nieborowie odbyły się „2. Łódzkie Spotkania Stomatologiczne” – swoiste doroczne święto lekarzy dentystów naszej OIL. W trzydniowym spotkaniu edukacyjnym, z elementami integracji środowiska, udział wzięło około 270 uczestników (wraz z gośćmi, przedstawicielami NRL i innych izb, w liczbie dwudziestu).

Święta Apolonia - patronka dentystów

Święta Apolonia jest patronką dentystów na całym świecie. Jej imieniem nazwane są szkoły, czasopisma i towarzystwa stomatologiczne.
Święta Apolonia żyła w III wieku naszej ery w Aleksandrii. Za swą wiarę poddana była brutalnym torturom, podczas których usunięto jej wszystkie zęby. Kanonizowana w roku 249, Święta Apolonia uznana jest za orędowniczkę od bólu zębów, zaś jej dzień obchodzony jest w kościele rzymskokatolickim 9 lutego.

Lekarze dentyści – bez kompleksów

Moi rozmówcy nie ukrywali, że w ostatnim dwudziestoleciu – na skutek zmian, jakie zaszły w Polsce, w tym także w ochronie zdrowia – w naszej stomatologii odnotowano ogromny postęp. Jednym z powodów tego jest niezaprzeczalnie jej prywatyzacja, a co za tym idzie, oderwanie od państwowych struktur organizacyjnych i uzyskanie niezależności dotyczącej sposobu uprawiania zawodu. Ma to swoje dobre, ale… i złe strony.